Bezpieczeństwo energetyczne Rosji.

Wiele uwagi, nie tylko w Polskich mediach, poświęca się tematyce bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju jak i Europy. Nie jest tajemnicą, że w znacznym stopniu państwa Środkowo-Wschodniej Europy są zależne od dostaw rosyjskiego gazu i ropy. Co interesujące, najwięcej uwagi poświęca się, ewentualnym naciskom politycznym, a pomija w dużym stopniu problemy infrastrukturalne, a przede wszystkim kwestie samych rezerw. Wiele mówi się o olbrzymim potencjale energetycznym Rosji, ale niewiele uwagi poświęca się rosnącemu popytowi wewnętrznemu i zapomina, że obecnie eksport gazu jest znacznie mniejszy niż zużycie w samej Federacji (w 2005 r. eksport wyniósł jedynie 216 mld m3 z wyprodukowanych 641 mld). Udział importu z Rosji, w zapotrzebowaniu Polski na surowce energetyczne wynosi 65% dla gazu i ponad 90% w przypadku ropy naftowej. W przypadku ropy, mamy możliwość importu drogą morską poprzez Gdański Naftoport (zdolność przeładunkowa 34 mln T rocznie), w przypadku gazu, jesteśmy skazani na dostawy z Rosji i własne złoża. Planowana budowa „gazoportu” może być dobrym sposobem na utopienie publicznych środków w mało perspektywicznym przedsięwzięciu. Problemem może okazać się zapewnienie ciągłości dostaw i zapewnienie kontraktów na dostawy z odpowiednim wyprzedzeniem. Obecnie Stany Zjednoczone, w coraz większym stopniu zależne od importu z Kanady, rozbudowują sieć terminali LNG z obecnie istniejących 5 do 23. W planach rozważa się kolejne pół setki inwestycji tego typu. Obecnie budowane „gazoporty” będą w przeciągu niespełna trzech tygodni przepompowywały ilość gazu równą rocznemu zapotrzebowaniu Polski. W równie trudnej sytuacji znajdują się, lub w niedługim czasie znajdą się inne bogate państwa – Wielka Brytania, Japonia, czy Chiny. Biorąc pod uwagę, że ilość chętnych na import LNG może znacznie przewyższyć możliwości eksportowe państw-producentów, wydaje się logicznym traktowanie Rosji jako głównego i praktycznie jedynego dostawcy gazu dla Polski.

Dla rosyjskiego gazu, stosunek rezerw do produkcji, na dzień dzisiejszy wynosi około 75 lat, w przypadku ropy 21 lat. Jak wiadomo eksploatacja złóż podlega ograniczeniom, a tempo wydobycia, dla każdego złoża, w pewnym momencie zaczyna spadać, jednak stosunek R/P daje nam pewne wyobrażenie o stanie eksploatacji omawianych złóż. Szczyt odkryć w Rosji miał miejsce na początku lat 60-tych. Należy nadmienić, że radzieccy geolodzy byli wyjątkowo skuteczni w poszukiwaniach i obecnie szanse na odkrycie większych, nieznanych dotąd złóż, są znikome. W przypadku Rosji mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem podwójnego szczytu produkcji ropy – pierwszy, poprzedzający zapaść gospodarczą w czasie upadku imperium sowieckiego, nastąpił w 1987 r. Drugi „peak” (przypuszczalnie na niższym poziomie niż pierwszy), będzie miał miejsce w najbliższych latach. Collin Campbell z ASPO International przewiduje szczyt produkcji ropy naftowej w Rosji na rok 2008; inne źródła podają lata 2009-2012 (np. 2009-2010 wg. M.Kołodziej, FSU Oil Production and GDP Decline, 2004)

Należy zauważyć jednocześnie, że do upadku Związku Radzieckiego w dużym stopniu przyczyniły się niskie ceny ropy narzucone przez OPEC w połowie lat 80-tych. Eksport ropy był podstawowym źródłem walut dla Sowietów, a drastyczny spadek cen z $26 do zaledwie $10, który nastąpił w przeciągu trzech miesięcy w czasie zimy 1985-86, spowodował całkowitą zapaść radzieckiej gospodarki.

Wszystkie największe złoża, takie jak Urungoj (swojego czasu drugie co do wielkości pole gazowe na świecie), przekroczyło swój szczyt wydobycia i ich udział w całkowitej produkcji systematycznie maleje. Poniższy wykres pochodzi z opracowania Międzynarodowej Agencji Energii dotyczącego zwiększenia wydajności rosyjskiego wydobycia i dystrybucji gazu. Jak łatwo zauważyć w celu utrzymania obecnego wydobycia Gazprom na przestrzeni najbliższych 15 lat będzie musiał uruchomić ogromną ilość nowych złóż. Łączna produkcja z tych „greenfields” (czyli całkiem dziewiczych przedsięwzięć) w 2020 r. będzie stanowić już blisko połowę produkcji i równać się dzisiejszemu całkowitemu eksportowi do krajów Europy Zachodniej. Niestety trudno szukać opracowania podobnego do Megaprojects Chris’a Skrebowskiego (analizującego planowane inwestycje z kilkuletnim wyprzedzeniem, do prognozowania przyszłego poziomu produkcji), dla rosyjskiego gazu, ale nie jest tajemnicą, że spora część ogromnych zysków spółek energetycznych w Federacji Rosyjskiej jest przeznaczana na inne niż inwestycyjne cele. Opracowania takie możliwe, że były wykonywane na potrzeby wewnętrzne, ale w Rosji informacje dotyczące rezerw są traktowane jako tajemnica państwowa, a za ich ujawnienie grozi kara do 7 lat więzienia. Gazprom będzie w stanie częściowo rekompensować spadki produkcji z obecnie eksploatowanych złóż importem gazu z byłych republik radzieckich w Azji Środkowej, jednak wątpliwe aby utrzymano planowane tempo wydobycia

Jean Laherrère przewiduje rosyjski szczyt produkcji gazu na rok 2020 na poziomie 980 mld m3/a, z czego eksport wynosić miałby 280 mld m3. Należy nadmienić, że szacunki te zakładają optymalne warunki finansowo-polityczne dla nowych inwestycji. Energy Charter Secretariat swego czasu podawał, że Unia Europejska w 2020 r będzie importować 250 mld m3 z Rosji (wymagałoby to znacznej redukcji konsumpcji), lecz z innych oficjalnych źródeł wynika, iż może to być nawet 75% unijnego zapotrzebowania na gaz ziemny, czyli 470 mld m3. Udział eksportu do państw Unii, w całkowitej rosyjskiej produkcji, mógłby jednak wzrosnąć, jeśli zostaną podjęte kroki w kierunku zwiększenia wydajności i ograniczenia popytu w samej Federacji.

Po stronie popytu mamy jednak do czynienia z kilkoma niekorzystnymi czynnikami. Aktualnie blisko połowa zużycia energii pierwotnej w Rosji, w tym produkcji energii elektrycznej, przypada na gaz. Ceny gazu na rynku wewnętrznym są subsydiowane a większość odbiorców indywidualnych nie posiada liczników. Wielkość produkcji przemysłowej w Rosji w ostatnich latach systematycznie rośnie, co w połączeniu z nikłymi inwestycjami w bardziej wydajne technologie, drastycznie zwiększa i tak ogromny popyt na rodzimy gaz. Popyt zewnętrzny także rośnie dynamicznie. Perspektywy malejącej produkcji z Morza Północnego, wraz z rosnącym popytem krajów Unii, zwiększają zainteresowanie rosyjskimi surowcami energetycznymi. W dokumencie unijnym Security of Energy Supply prognozuje się zwiększenie zależności energetycznej UE od Rosji z 59% w roku 2000 do 84% w 2030. Jasno wskazuje się na rosnące zapotrzebowanie, powołując się na prognozy Międzynarodowej Agencji Energii, zastrzegając jednak, że prognozy te nie uwzględniają ograniczeń podaży. W przypadku gazu ziemnego, dokument, powołując się na opracowania Laherrere’a, przewiduje, że w roku 2020 światowa produkcja nie będzie w stanie nadążyć za popytem, stopniowo przejdzie w plateau, aby w 2030 r. osiągnąć maksimum. Scenariusz ten jednak nie zakłada pokrycia zapotrzebowania na gaz wyłącznie importem z Rosji, ale także poprzez budowę gazociągów z Bliskiego Wschodu, oraz znaczne zwiększenie importu LNG drogą morską. Problem ze złożami w Afryce, Azji Środkowej, czy na Bliskim Wschodzie polega na bardzo silnej rywalizacji pomiędzy „wielkimi graczami” – USA, Chinami czy Indiami z Unią Europejską. Każde z tych państw ma wyjątkowo niekorzystną sytuację energetyczną i w ogromnym stopniu musi polegać na imporcie. Wątpliwym wydaje się uruchomienie gazociągu Nabucco z jego przedłużeniem do Iranu, podobnie jak wiele innych inwestycji w rejonach zagrożonych konfliktami zbrojnymi, stoi pod znakiem zapytania. Nawet rosyjskie surowce mogą popłynąć w kierunku przeciwnym, do Chin, Japonii czy Korei Południowej. Szczególnie, że dynamiczny wzrost zapotrzebowania na energię chińskiej gospodarki utrzymuje się niezmiennie od dwóch dekad i nic nie wskazuje, żeby miało się to zmienić w nadchodzących latach.

Jak widać problemy Polski są w dużym stopniu odzwierciedleniem problemów całej Unii – niezbyt optymistyczne perspektywy dla importu z Rosji i jednoczesne gorączkowe poszukiwania alternatywnych źródeł dostaw. Priorytetem w takiej sytuacji wydaje się zapewnienie możliwie dobrych stosunków z naszym wschodnim sąsiadem i wykorzystanie położenia Polski jako jednego z kluczowych państw tranzytowych na linii Rosja-EU. Dla zabezpieczenia własnych interesów powinniśmy obok naszego bezpieczeństwa energetycznego, zająć się także bezpieczeństwem energetycznym samej Rosji.

12 Komentarzy

  1. Orłowski Zygmunt on

    Proponuję zapoznać naukowców z:
    http://www.nets.pl/~metozor/prolog_metoz.html
    , który jest pogardzany z powodu niezgodności
    z t.zw. ” prawem zachowania energii.”
    Następnie należy zapytać tych doktorow nauk
    technicznych w jaki sposób oni i cała ludzkość
    hamuje samochody przy pomocy hamulca
    hydraulicznego. W całym procesie hamowania przy
    pomocy hamulca hydraulicznego nie występuje
    to cudowne „prawo zachowania energii ”
    a jednak rozpędzony samochód można zatrzymać
    jedną słabą kobiecą nóżką.
    Nie należy martwić się o gaz. Energię można
    tworzyć posługując się rozumem.

  2. ewolucja on

    Drogi Panie Orlowski,
    Ja doskonale rozumiem, ze chce sie Pan tymi informacjami podzielic z szersza publika, ale niestety jestem zmuszony traktowac Panskie komentarze jako spam:
    – w kazdym przypadku tresc Panskiego komentarza nijak sie miala do tresci artykulu komentowanego.
    – kilkukrotne powtarzanie tych samych argumentow, lub nawet doslownie tych samych zdan nie wnosi kompletnie nic i niestety zasmieca tylko dyskusje, bez wzgledu na wartosc merytoryczna tekstu.

    Odnosnie hamowania, tutaj nie kobieca noga jest zrodlem energii, a energia kinetyczna pojazdu,gdzie „produktem” w glownej mierze cieplo odpadowe i podwyzszenie temperatury poszczegolnych czesci pojazdu.

    Prosilbym o ograniczenie sie na przyszlosc do wpisow na temat poruszany na stronie.

  3. […] Omówienie spraw bezpieczeństwa dostaw z Rosji można znaleźć na zaprzyjaźnionym blogu tu i tu . Problem eksportu ropy z Rosji jest sprzężony z wzrastającą wewnętrzną konsumpcją, na […]

  4. Orlowski Zygmunt on

    W Gdyni, w czytelni naukowej, kiedyś

    znajdowała się broszurka p.t. „NAUKA I

    HYPOTEZA”.
    Autorem był prof. Sorbony, Członek Akademii,

    Nauk Henry Poincare.Przekład H. Horwitza pod

    red. Ludwika Silberstejna.

    Na str.137 był dogmat o energii:
    ***********************************************
    OTÓŹ JAKIEKOLWIEK BĘDĄ NOWE POJĘCIA O ŚWIECIE

    FIZYCZNYM, NASUNIĘTE NAM PRZEZ PRZYSZŁE

    DOŚWIADCZENIACZENIA, PEWNI JESTEŚMY Z GÓRY, ŻE

    ZAWSZE COŚ BĘDZIE POZOSTAWAŁO STAŁYM , I TO COŚ

    BĘDZIEMY NAZYWAĆ ENERGIĄ.
    ***********************************************
    Henry Poincare pozostawił w tyle wielu

    nieomylnych proroków:
    religijnych, politycznych, gopodarczych a nawet

    wykształconych naukowców z przodujących

    społeczeństw naszego globu.
    **********************************************
    Inny współczesny nam prorok pozostawił nam inną

    prawdziwą , wielokrotnie sprawdzoną definicję

    także dotyczącą całej ludzkości:
    **********************************************
    ” PRAWDA MOŻE BYĆ FUNKCJĄ WIELOKROTNIE

    POWTARZANEJ,NAJBARDZIEJ

    NIEPRAWDOPODOBNEJ BZDURY.”
    Autor: Dr,Josef Gebels, Minister Propagandy

    Trzeciej Rzeszy Niemców.
    **********************************************
    Ta definicja odnosi się do wszystkich religii,
    wszystkich kierunków nauki, naukowych dogmatów
    a także do sławnego prawa zachowania energii.

  5. Kamil on

    Spoko informacje ale niestety nie moge teog wykorzystać jako źódła w pracy licncjackiej

  6. METOZ on

    Potwierdzenie.Urząd Patentowy stwierdza, że dnia 2010-09-28 zostało dokonane zgłoszenie w sprawie uzyskania patentu na wynalazek p.t. CZYSTA energia maszyny METOZ.Zgłoszenie oznaczono numerem P.392532.Zgłaszający:ORŁOWSKI ZYGMUNT,Gdynia, Polska. METOZ będzie maszyną wiecznego ruchu, pracującą w dwu cyklach:”wychylenie” i “prostowanie”. Cykl “wychylenie” jest naturalnym zachowaniem się dżwigni równoramiennej pokazanej na obrazkach. Cykl “prostowanie” jest dla wielu osób niezrozumiały. Konieczne są fundamentalne wiadomości z mechaniki teoretycznej i znajomość paradoksu hydrostatycznego Stevina lub znajomość prawa Pascala./ PRAWO PASCASLA : “Ciśnienie zewnętrzne wywierane na ciecz znajdującą się w naczyniu zamkniętym rozchodzi się jednakowo we wszystkich kierunkach.” Ciśnieniem zewnętrznym jest sprężone powietrze zgromadzone w zbiorniku wysokiego ciśninia. Powietrze to wystarcza na wielotysięczne wykonanie cyklu “prostowanie.” Metoz nie zużywa wody, powietrza i surowców energetycznych.

  7. METOZ on

    Maszyna METOZ jest w rzeczywistości prasą hydrauliczną z dwoma tłokami. Każda prasa hydrauliczna wykorzystuje prawo Pascal?a do swojej pracy. Prawo Pascal?a nie jest podporządkowane pod t.zw. prawo zachowania energii. Na tej podstawie można twierdzić, że każda prasa hydrauliczna nie pracuje zgodnie z prawem zachowania energii. Jednak prasy hydrauliczne istnieją i nikt do ich pracy nie wnosi pretensji. W każdym samochodzie w hydraulicznym układzie hamulcowym istnieje prasa hydrauliczna także niezgodna z prawem zachowania energii. Całe prawo Pascal?a i paradoks Stevin?a nie są zgodne z prawem zachowania energii a jednak egzystują. METOZ nie może egzystować bo pracuje nie zgodnie z prawem zachowania energii, wymyślonym przez Henri Poicare?a , prof. Sorbony.

  8. METOZ on

    Otwórz Internet.Wyszukaj :Czysta energia maszyny METOZ.Uwaga.Naczelną wadą maszyny METOZ jest jej niezgodność z prawem zachowania energii. Można zbudować METOZ, który będzie trochę pasować do maszyny zgodnej z prawem zachowania energii, ale nie całkiem. Zamiast worka ze sprężonym powietrzem, wystarczy zbiornik wysokiego ciśnienia podłączyć do sieci wody użytkowej takiej, która prawie w każdym mieszkaniu kapie z kranu. Otrzymamy w tym wypadku ciśnienie wody, która wykona cykl”prostowanie”,ale znowu zgodnie z prawem Pascala. Dla przypomnienia podaję poniżej treść prawa Pascala. PRAWO PASCASLA Ciśnienie zewnętrzne wywierane na ciecz znajdującą się w naczyniu zamkniętym rozchodzi się jednakowo we wszystkich kierunkach.

  9. METOZ on

    Termodynamika Techniczna.Autor mg.inż. SLawomir Wilk. Wyd. PWT Warszawa 1961 str.133, ćwiczenie 118. Schronisko turystyczna ogrzewane jest wyłącznie przy pomocy zwykłych grzejników elektrycznych. Za energię elektryczną zużywaną do ogrzewania tego schroniska PTTK opłaca średnio 14 000 zł / rok. Obliczyć ile trzeba by płacić rocznie za zużywaną w tym celu energię elektryczną gdyby w schronisku tym zainstalo- wano pompę ciepła o wydajności właściwej epc= 7. ( Przyjąć, że energia elektryczna pobierana z sieci byłaby w całości zamieniana przez silnik elektryczny na pracę potrzebną do nąpędu pompy ciepła.) Odpowiedż: 2 000 zł. 14 000 zł – 2 000 zł = 12 000 zł w jaki sposób pompa ciepła stworzyła darmową energię o wartości = 12 000 zł??? Gdyby zainsalowano w tym schronisku maszynę METOZ , koszt energii wynosiłby 0.000 zł.

  10. METOZ on

    Kronika Techniki str.248 THOMSON WYNAJDUJE POMPĘ CIEPLNĄ. 1852 r. Brytyjski fizyk William Thomson / od 1892 Lord Kelvin / wynajduje pompę cieplną. Za jej pomocą można ogrzewać budynek lub wodę użytkową, pobierając energię cieplną z otaczającego powietrza, z gruntu, czy zbiornika wodnego / rzeka, jezioro lub woda gruntowa / następnie wg. zasady obiegu Carnota / 1824 /, podnosi się ją na wyższy poziom termiczny, kierując ją następnie za pośrednictwem nośnika ciepła / ciepłe powietrze lub ciepła woda/ do budynku. Aby osiągnąć ten efekt skrapla się gaz, np. freon w kompresorze. WYDZIELA SIĘ PRZY TYM CIEPŁO O WYSOKIEJ TEMPERATURZE , KTÓRE WARTOŚCIĄ ENERGETYCZNĄ ZNACZNIE PRZEWYŻSZA WYDATKOWANĄ W KOMPRESORZE ENERGIĘ MECHANICZNĄ. TO CIEPŁO TWORZONE JEST WBREW PRAWU ZACHOWANIA ENERGII. POLSKI METOZ JEST TAKŻE ZDOLNY TWORZYĆ CIEPŁO WBREW PRAWU ZACHOWANIA ENERGI !!! NIE WOLNO MU TEGO CZYNIĆ W POLSCE !!! POLSKI METOZ MÓGŁBY BYĆ ZBYT SILNĄ KONKURENCJĄ DLA IMPORTOWANEGO GAZU.

  11. METOZ on

    DLACZEGO NAUKOWCY NIE CHCA PRZEPROWADZIC DECYDUJACEGO DOSWIADCZENIA Z MASZYNA METOZ. KTO IM PLACI I ILE ZA KAZDY DZIEŃ ZWŁOKI???? PRODUKCJA CIEPLA Z POMINIĘCIEM KOPALIN ENERGETYCZNYCH PODWAŻA EGZYSTENCJĘ LICZNYCH POTĘG MILITARNYCH I POLITYCZNYCH. ORLOWSKI ZYGMUNT

  12. METOZ on

    Wiadomość dla osób zainteresowanych problemem METOZ.Niniejszym zobowiązuję wypłacić 10 PROCENT Z MOICH DOCHODÓW UZYSKANYCH Z REALIZACJI BUDOWY MASZYNY METOZ. ORŁOWSKI ZYGMUNT. orlowskizygmunt@tlen.pl


Dodaj komentarz